Multimédiá

Keď príde reč na hudbu, fotky alebo videá, budete sa na Macu cítiť ako doma. Toľko skvelých nástrojov pohromade ste na počítači ešte nemali.

Hudba

Východiskovým prehrávačom hudby v operačnom systéme OS X je iTunes, ktorý možno už poznáte, ak ste niekedy synchronizovali počítač s iPodom, iPhonom alebo iPadom. Nenechajte sa odradiť, iTunes funguje inak ako na báze zložiek a vlastnej organizácie. iTunes vám ponúka úplne nový pohľad na vašu hudbu. Je treba ale prijať fakt, že všetku prácu za vás teraz preberá iTunes. Nie je treba riešiť, kde je hudba v počítači uložená, ani ako ju efektívne zoraďovať. O všetko sa iTunes postará. Navyše máte k dispozícii obchod s hudbou, iTunes Store, kde jedným kliknutím môžete zakúpiť skladbu alebo celý album.

iTunes

Prehrávanie videa

OS X síce obsahuje v základe prehrávač QuickTime, ten však absolútnu väčšinu formátov videí neprehrá a tak veľmi skoro zistíte, že vaše filmy, klipy alebo akékoľvek ďalšie videá jednoducho neotvoríte. Riešenie je však veľmi jednoduché. Stačí nainštalovať aplikáciu VLC. Tá podporuje absolútnu väčšinu všetkých možných formátov videí a rovnako tak zvládne aj české/slovenské titulky. A je zadarmo.

VLC - The Big Bang Theory

Balík aplikácií iLife

S vaším Macom získavate zadarmo aj balík multimediálnych aplikácií iLife. Ten obsahuje tri aplikácie – iPhoto pre organizáciu a úpravu fotografií, iMovie pre strih videa a GarageBand pre tvorbu hudby.

  • iPhoto – zabudnite na zložky! Je to asi podobný šok ako u iTunes. Ale skúste pracovať s vašimi fotografiami inak. Ak si stále vediete vašu zbierku fotografií v zložkách, ktorú manuálne členíte do rokov, na dovolenke, na výbery, na výbery na vyvolanie a na výbery fotografií pre babičku, zabudnite s Macom na to a vyskúšajte iPhoto. Uvidíte, že po horúcom začiatku si ho rýchlo zamilujete.
  • iMovie – každý môže byť profesionál. Či už natáčate videá pravidelne na digitálnu kameru, telefón alebo len občasne, prípadne práve máte nápad niečo zaujímavé zostrihať, iste oceníte aplikáciu iMovie. Tá vám umožní rýchlo a ľahko zostrihať vaše videá. Stačí pripojiť digitálnu kameru alebo telefón a začať. Ak navyše ak chcete vytvoriť len krátky, ale efektné klip, vyskúšajte upútavky. Vyberiete pred pripravenú šablónu a do pripraveného scenára len dodáte vaše video, vyplníte pár textov a je hotovo. Upútavka v hollywoodskom štýle je na svete. A behom pár minút. Vytvorené videá môžete okamžite zdieľať s priateľmi napríklad prostredníctvom služby YouTube.
  • GarageBand pre hudobníkov. GarageBand je aplikácia pre tvorbu hudby. Umožňuje nahrávať z fyzických zariadení, prípadne z tých virtuálnych. Súčasne ju môžete využiť aj pre nahrávanie podcastov.
iLife

Potrebujete odbornú pomoc?

Ponúkam individuálne konzultácie a školenia zamerané na všetky produkty spoločnosti Apple. Neváhajte vyplniť nezáväznú objednávku a čo najskôr Vás budem kontaktovať.

Nezáväzná objednávka

Newsletter

Iba zaujímavý obsah. Žiadna reklama.