Dock

Dock je vysoko návyková záležitosť operačného systému OS X a veľmi rýchlo si na ňu zvyknete. Jedná sa o pás ikon umiestnený v spodnej časti obrazovky.

Dock

Dock je opäť rozdelený na dve časti. V tej ľavej nájdete úplne vľavo ikonu Finder, ktorej poloha je nemenná. Potom nasledujú rôzne ikony aplikácií, ktoré chcete mať neustále k dispozícii. Presunutím môžete ľubovoľne meniť poradie ikon, prípadne chytením ikony a ťahaním preč z docku aplikáciu odstrániť. Zároveň aplikácie, ktoré v docku nie sú a sú používané, sa tu zobrazia tiež. Úlohou spúšťača aplikácií nejde o to, mať tam všetky ikony aplikácií, ale len tých, ktoré najčastejšie používate a chcete ich mať rýchlo po ruke.

Ako spoznať spustené aplikácie

Všimnite si, že pod niektorou ikonou je zobrazená bodka. To znamená, že táto aplikácia je spustená. Nemôžete ju tak napríklad odstrániť z docku, najskôr ju musíte vypnúť. Napríklad aj kliknutím pravým tlačidlom na ikonu v docku a vybratím možnosti Ukončiť.

Tip

V pravej časti, ktorú oddeľuje rozdeľovník, je potom úplne vpravo umiestnený kôš, jeho pozícia je opäť nemenná. Vedľa neho potom môžete umiestňovať jednoduchým pretiahnutím ľubovoľné zložky, ku ktorým chcete mať rýchli prístup. Týmto zložkám v docku sa hovorí Stacks.

Možnosti nastavenia

Nastavenie docku nájdete v Predvoľby systému a Dock v prvom riadku ikon. Dock môže byť dole, vľavo alebo vpravo. Môžete meniť jeho veľkosť a prípadne zapnúť zväčšenie ikony po nabehnutí kurzorom na ňu, dá sa aj skryť a zobraziť len po nabehnutí na určitú časť obrazovky.

Ponuka aplikácií

Pokiaľ kliknete pravým tlačidlom na ikonu aplikácie, ponuka, ktorá sa zobrazí, môže skrývať niekedy zaujímavé funkcie podľa typu aplikácie. Tak napríklad Mail vám umožní rýchle otvoriť novú správu, iTunes zas ovládať prehrávanie hudby a Predvoľby systému zasa možnosť rýchlo prejsť tam, kam potrebujete.

Tip

Pretiahnutie súborov na aplikácie v docku

Ikony aplikácií reagujú na pretiahnutie súborov, s ktorými dokážu pracovať. Čokoľvek pretiahnete a pustíte na ikonu aplikácie Mail sa automaticky pripojí ako príloha do novej správy. Pokiaľ súbory pretiahnete a pustíte na ikonu iPhoto, automaticky sa pridajú do knižnice fotografií a takto by sme mohli pokračovať ďalej.

Tip

Potrebujete odbornú pomoc?

Ponúkam individuálne konzultácie a školenia zamerané na všetky produkty spoločnosti Apple. Neváhajte vyplniť nezáväznú objednávku a čo najskôr Vás budem kontaktovať.

Nezáväzná objednávka

Newsletter

Iba zaujímavý obsah. Žiadna reklama.