Finder

Finder môžeme prirovnať k Prieskumníku Windows a slúži teda pre prácu so súbormi. O tej je ale reč v samostatnej časti, tu si Finder len predstavíme. Jeho ikonu neprehliadnete a ako už bolo spomenuté, nájdete ju v docku úplne vľavo.

Finder

Okno aplikácie

Po otvorení okna Finder sa vám v základnom nastavení zobrazia všetky vaše súbory. Jedná sa o zobrazenie všetkých súborov, ktoré sú v počítači uložené a rozdelené do kategórií. Toto nastavenie nemusí byť vždy pohodlné, preto sa dá zmeniť. V ponuke Finder v riadku ponúk vyberte Predvoľby a v dialógovom okne sa dá jednoducho nastaviť, aká zložka sa má otvoriť v novom okne.

V hornej časti okna sa nachádzajú ikony slúžiace ako pre prácu so súbormi a pohyb v zložkách, tak pre možnosti zobrazenia. V ľavej časti sa nachádza postranný panel, ktorý je rozdelený do niekoľkých častí. Do časti Obľúbené si okrem východzieho rozdelenia môžete pridávať ľubovoľné zložky, ku ktorým chcete mať rýchli prístup. V časti Zariadenia sa naopak zobrazia všetky pripojené jednotky (napríklad externé disky, USB, flashky a podo.) Pokiaľ je Mac pripojený k sieti, v časti Zdieľanie sú vidieť ostatné zdielané počítače. Novinkou poslednej verzie sú Značky, ktoré umožňujú ma základe značiek rýchli prístup k súborom a adresárom.

Rýchly náhľad

Na Macu nemusíte otvárať každý súbor, pokiaľ ho chcete len zobraziť. Vyberte súbor, stlačte medzerník a zobrazí sa jeho rýchli náhľad. Pokiaľ ich vyberiete viacej, môžete medzi nimi prechádzať. Hodí sa to napríklad pre rýchli náhľad fotografií, ale aj dokumentov, hudby alebo videí.

Tip

Možnosti zobrazenia a radenia

Finder vám umožní zobraziť položky ako mriežku, zoznam, stĺpce alebo Cover Flow. Každá zložka môže mať iný spôsob zobrazenia podľa typov súborov a podľa toho, ako vám to bude vyhovovať.

Rovnako tak môžete zložky usporiadať podľa názvu, druhu, aplikácie alebo dátumu vytvorenia. Napríklad dokumenty môžete usporiadať podľa druhu, zložku stiahnutých súborov podľa dátumu pridania a aplikácie podľa kategórie aplikácií.

Nová zložka

Pre vytvorenie novej zložky môžete použiť klávesovú skratku Shift + Cmd + N. Pokiaľ označíte viacero súborov a klikne pravým tlačidlom myši, pomocou položky Nová zložka s výberom môžete rýchlo vytvoriť novú zložku, ktorá bude obsahovať vybraté súbory.

Tip

Potrebujete odbornú pomoc?

Ponúkam individuálne konzultácie a školenia zamerané na všetky produkty spoločnosti Apple. Neváhajte vyplniť nezáväznú objednávku a čo najskôr Vás budem kontaktovať.

Nezáväzná objednávka

Newsletter

Iba zaujímavý obsah. Žiadna reklama.