Multimédiá

Keď príde reč na hudbu, fotky alebo videá, budete sa na Macu cítiť ako doma. Toľko skvelých nástrojov pohromade ste na počítači ešte nemali.

Hudba

Východiskovým prehrávačom hudby v operačnom systéme macOS je Hudba, ktorá nahradila známe iTunes. Dnes je aplikácia primárne spojená so službou Apple Music, ale nahrať do knižnice môžete aj vlastné média, avšak organizácia funguje inak než na bázi súborov. Hudba vám ponúka úplne nový pohľad na vašu hudbu. Je treba ale prijať fakt, že všetku prácu za vás teraz preberá knižnica aplikácie. Nie je treba riešiť, kde je hudba v počítači uložená, ani ako ju efektívne zoraďovať.

Hudba

Aplikácie Podcasty a TV

Na vašom Macu nájdete taktiež predinštalovanú aplikáciu pre dnes obľúbené podcasty. Rovnako tak aplikácia TV ponúka prístup k obchodu s filmami, ktoré si môžete aj krátkodobo požičať. Apple tiež prevádzkuje službu Apple TV+ so seriálmi a filmami vlastnej produkcie prístupné za mesačné predplatné.

Apple TV

Prehrávanie videa

macOS síce obsahuje v základe prehrávač QuickTime, ten však absolútnu väčšinu formátov videí neprehrá a tak veľmi skoro zistíte, že vaše filmy, klipy alebo akékoľvek ďalšie videá jednoducho neotvoríte. Riešenie je však veľmi jednoduché. Stačí nainštalovať aplikáciu iina. Tá podporuje absolútnu väčšinu všetkých možných formátov videí a rovnako tak zvládne aj české / slovenské titulky. A je zadarmo.

Prehrávač iina pre Mac

Balík multimediálnych aplikácií

S vaším Macom získavate zadarmo aj balík multimediálnych aplikácií. Ten obsahuje tri aplikácie – Fotky pre organizáciu a úpravu fotografií, iMovie pre strih videa a GarageBand pre tvorbu hudby.

  • Fotky – zabudnite na zložky! Je to asi podobný šok ako u Hudby. Ale skúste pracovať s vašimi fotografiami inak. Ak si stále vediete vašu zbierku fotografií v zložkách, ktorú manuálne členíte do rokov, na dovolenke, na výbery, na výbery na vyvolanie a na výbery fotografií pre babičku, zabudnite s Macom na to a vyskúšajte Fotky. Uvidíte, že po horúcom začiatku si ho rýchlo zamilujete.
  • iMovie – každý môže byť profesionál. Či už natáčate videá pravidelne na digitálnu kameru, telefón alebo len občasne, prípadne práve máte nápad niečo zaujímavé zostrihať, iste oceníte aplikáciu iMovie. Tá vám umožní rýchlo a ľahko zostrihať vaše videá. Stačí pripojiť digitálnu kameru alebo telefón a začať. Ak navyše ak chcete vytvoriť len krátky, ale efektné klip, vyskúšajte upútavky. Vyberiete pred pripravenú šablónu a do pripraveného scenára len dodáte vaše video, vyplníte pár textov a je hotovo. Upútavka v hollywoodskom štýle je na svete. A behom pár minút. Vytvorené videá môžete okamžite zdieľať s priateľmi napríklad prostredníctvom služby YouTube.
  • GarageBand pre hudobníkov. GarageBand je aplikácia pre tvorbu hudby. Umožňuje nahrávať z fyzických zariadení, prípadne z tých virtuálnych. Súčasne ju môžete využiť aj pre nahrávanie podcastov.
Fotky

Potrebujete odbornú pomoc?

Ponúkam individuálne konzultácie a školenia zamerané na všetky produkty spoločnosti Apple. Neváhajte vyplniť nezáväznú objednávku a čo najskôr Vás budem kontaktovať.

Nezáväzná objednávka

Newsletter

Iba zaujímavý obsah. Žiadna reklama.