Plocha

Odlišnosťou oproti operačnému systému Windows je, že na ploche nie sú umiestnené žiadne ikony aplikácií, súborov alebo zložiek. Skúste plochu používať len ako odkladací priestor. Plocha neslúži k spúšťaniu aplikácií.

Plocha

Súbory patria do zložiek

Čím skôr sa pokúsite na plochu neodkladať všetky dlhodobo používané súbory na plochu, tým lepšie pre vás. Moje odporúčanie je plochu používať len ako dočasné úložisko aktuálne používaných alebo dôležitých súborov. K ukladaniu súborov využite zložky vo vašom domovskom adresári a k rýchlemu prístupu k nim môžete použiť dock.

Plocha a pripojené zariadenia

Na ploche však môžete mať viditeľné pripojené jednotky. Napríklad keď pripojíte externý disk, okamžite sa na ploche objaví.

Zásobníky súborov pre lepšiu orientáciu

Pokiaľ predsa len patríte medzi tých, ktorým množstvo súborov na ploche rýchlo presiahne únosnú hranicu, môžete vyskúšať zásobníky. Stačí kliknúť na plochu pravým tlačidlom myši a vybrať možnosť Používať zásobníky. Vaše súbory na ploche sa automaticky zoskupia v závislosti na druhu do prehľadných zásobníkov ako napríklad Obrázky, Dokumenty, Snímky obrazovky a pod.

Zásobníky

Dynamické plochy

Súčasťou systému macOS sú tiež tzv. dynamické plochy. Nájdete ich v Nastaveniach systému v časti Plocha a šetrič obrazovky. Na výber je potom niekoľko variant. Pokiaľ si zvolíte dynamickú verziu, plocha sa bude automaticky meniť v priebehu dňa v závislosti na aktuálnom čase.

Tip

Potrebujete odbornú pomoc?

Ponúkam individuálne konzultácie a školenia zamerané na všetky produkty spoločnosti Apple. Neváhajte vyplniť nezáväznú objednávku a čo najskôr Vás budem kontaktovať.

Nezáväzná objednávka

Newsletter

Iba zaujímavý obsah. Žiadna reklama.