Spúšťanie a vypínanie aplikácií

Aj v prípade aplikácií môžete v systéme macOS naraziť na niekoľko prekvapení. Veľmi skoro si na ne ale zvyknete
a budú to prekvapenie príjemné.

Napísal Martin Světlík

Ako spúšťať aplikácie

Na spustenie aplikácií máte niekoľko možností a aplikácie je možné v zásade spúšťať ľubovoľnou kombináciou z nich:

  • Dock – ako už bolo spomenuté, vďaka docku máte rýchly prístup ku všetkým aplikáciám, ktoré často používate.
  • Launchpad – ten svojím spôsobom môže pre vás nahradiť ponuku Štart a jeho prostredie je podobné zobrazeniu a práci s aplikáciami na mobilnom telefóne iPhone alebo tablete iPad. Aplikácie sú zobrazené v prehľadnej mriežke a môžete ich ľubovoľne presúvať, vytvárať stránky, zložky, vyhľadávať apod. Launchpad je tak ideálnym pomocníkom pre spúšťanie aplikácií.
Launchpad
  • Spotlight – v časoch, keď ešte neexistoval Launchpad, bolo veľmi obľúbené pre spúšťanie aplikácií hľadanie Spotlight. Pre rad používateľov má stále svoje čaro a možno aj vám táto možnosť bude vyhovovať. Vďaka klávesovej skratke ⌘ Command + mezerník rýchlo vyvoláte pole pre vyhľadávanie. Môžete rovno začať písať názov aplikácie, ktorú chcete spustiť. S najväčšou pravdepodobnosťou váš Mac výsledok nájde okamžite a zobrazí ako prvý. Stlačením klávesy Enter aplikáciu okamžite spustíte, bez toho aby ste museli použiť myš.

Rýchle vyhľadávanie v prostredí Launchpad

Launchpad má svoje vlastné vyhľadávanie v hornej časti obrazovky. Stačí však rovno začať písať a vyhľadávanie sa spustí automaticky. Je veľmi rýchle a navyše, ak má názov aplikácie Viacslovný názov, stačí zadať prvé písmená oboch slov. Napríklad v prípade hľadania aplikácie Photo Booth stačí zadať PB a výsledok sa okamžite zobrazí.

Tip

Ako vypínať aplikácie

Veľká odlišnosť systému macOS je vypínanie aplikácií. Aj napriek tomu, že kliknete na červenú ikonku v ľavom rohu okna pre zatvorenie, tak zatiaľ čo na Windows sa aplikácia automaticky ukončí, na Macu sa len zatvorí aktuálne otvorené okno. Aplikácia zostáva naďalej spustená.

Na rozdiel od Windows nemusíte všetky okná aplikácií neustále minimalizovať na lištu. Chcete mať prehľad o nových e-mailoch? Zatvorte aplikáciu Mail a ona zostáva spustená v pozadí a kontroluje vaše e-mailovej schránky.

A ako teda aplikáciu naozaj vypnúť? Máte opäť niekoľko možností a záleží na vás, aká z nich vám bude vyhovovať najviac.

  • Pomocou ponuky v riadku ponúk – kliknete na názov aplikácie a z ponuky vyberiete poslednú možnosť Ukončiť.
  • Klávesovou skratkou – asi najrýchlejšia cesta. Stačí stlačiť kombináciu klávesov ⌘ Command + Q a aplikácia je vypnutá.
  • Pomocou ikony v docku – posledná z možností je dock. Na ikonu aplikácie, ktorú chcete vypnúť, kliknete pravým tlačidlom a vyberiete možnosť Ukončiť.

Systém macOS má chytrú správu pamäte a tak nie je potrebné všetky aplikácie neustále vypínať. Ak viete, že aplikáciu používate často, nechajte ju spustenú, nič sa nestane, a budete mať k nej okamžitý prístup keď ju budete práve potrebovať. Naopak sa hodí vypínať tie aplikácie, ktoré spúšťate alebo používate skôr náhodne.

Pomohl Vám tento článek? Můžete mě pozvat na kávu ☕️.

Potrebujete odbornú pomoc?

Ponúkam individuálne konzultácie a školenia zamerané na všetky produkty spoločnosti Apple. Neváhajte vyplniť nezáväznú objednávku a čo najskôr Vás budem kontaktovať.

Nezáväzná objednávka

Prihláste sa na odber môjho newslettera

Tipy pre Mac. Približne raz za mesiac.