Externé disky

Váš nový Mac si poradí s akýmkoľvek externým diskom, pamäťovou kartou alebo USB flash pamäťou. Ale pozor na súborové systémy…

Externé disky

Aký externý disk pre Mac si zaobstarať?

S vaším Macom môžete použiť ako klasické externé disky, tak aj tie sieťové.

Klasické externé disky

V prípade klasických externých diskov môžeme odporučiť značku Western Digital alebo LaCie. Môžete si vybrať medzi praktickou prenosnou 2,5" variantou alebo tou stolnou. Niektoré disky sú totiž predpripravené pre počítače Mac a odpadá vám tak nutnosť riešiť súborový systém, o ktorom je reč nižšie. Iné je potreba najprv naformátovať.

Neodborným prístupom riskujete stratu dát!

Tento článok obsahuje rad technických pojmov a postupov. Ak sa rozhodnete váš disk preformátovať na iný formát, myslite na to, že automaticky prídete o všetky dáta na ňom uložené. Je teda potrebné dáta zálohovať, disk naformátovať a potom ich vrátiť späť. Ak sa na formátovanie diskov a súborové systémy necítite, obráťte sa na niekoho skúsenejšieho a túto časť s kľudným svedomím preskočte. Ak vám tieto pojmy nie sú cudzie, pokračujte ďalej.

Pozor

Čo je súborový systém?

Nebojte, nebudem tu rozoberať, čo je súborový systém, pretože to nie je ani také dôležité. Dôležité pre nás je, že nie vždy musí Mac daný súborový systém podporovať a to sa pravdepodobne stane, ak máte externý disk, ktorý ste používali na Windows. A teraz čo s tým?

NTFS, HFS +, FAT, ExFAT a ako sa v nich vyznať

  • NTFS – formát spoločnosti Microsoft, na ktorý Mac nezvládne zapisovať. Ak máte externý disk s týmto súborovým systémom, Mac ho otvorí, dokáže čítať súbory, ale nezvládne naň zapisovať. Zápis možno riešiť platenou aplikáciou tretích strán. Ideálne je ho preformátovať na univerzálny ExFAT.
  • HFS+ – pre zmenu systém spoločnosti Apple, s ktorým nevie pracovať Windows.
  • APFS – Apple File System je najnovším súborovým systémom, ktorý podporuje iba macOS High Sierra a novšie verzie a cieli primárne na moderné SSD disky
  • FAT – starší súborový systém, ktorý sa však stále objavuje najmä na USB flash pamätiach alebo pamäťových kartách. A nemusíte mať strach, Mac FAT prečíta a zvládne naň zapisovať.
  • ExFAT – univerzálny súborový systém. Vie ho použiť novší Windows i Mac. Ak potrebujete váš externý disk používať na oboch platformách, je to ideálne riešenie.

Disková utilita

Priamo v systéme je nástroj Disková utilita. Pomocou neho môžete pracovať so všetkými pripojenými jednotkami. Externý disk tak možno jednoducho naformátovať. Z ľavej časti vyberiete pripojený disk, prepnete sa na záložku Zmazať, vyberiete požadovaný formát, zvolíte názov a kliknete na tlačidlo Zmazať.

Pokiaľ potrebujete na disk zapisovať aj z prostredia Windows, vyberte formát ExFAT a schému Master Boot Record.

Disková utilita

Potrebujete odbornú pomoc?

Ponúkam individuálne konzultácie a školenia zamerané na všetky produkty spoločnosti Apple. Neváhajte vyplniť nezáväznú objednávku a čo najskôr Vás budem kontaktovať.

Nezáväzná objednávka

Newsletter

Iba zaujímavý obsah. Žiadna reklama.