Myš a trackpad

Aby toho nebolo málo, tak aj na trackpade vás možno prekvapí, že je to jedna veľká dotyková plocha a myš sa tvári, že nemá pravé tlačidlo. Poďme to teda všetko uviesť na pravú mieru.

Magic Trackpad

Pravé tlačidlo

Pravdepodobne si rýchlo všimnete, že pravé tlačidlo je v základnom nastavení po spustení vypnuté. To však môžete rýchlo zmeniť a verte, že potom pravé tlačidlo funguje presne tak, ako by ste očakávali. Nie je teda vôbec pravda, že Mac pravé tlačidlo nemá. To platilo historicky, Dnes je len vypnuté.

Nastavenie myši a trackpadu

Všetky zmeny, o ktorých je tu reč, môžete nastaviť veľmi jednoducho. Otvorte Predvoľby systému a tam vyberte Myš alebo Trackpad, podľa toho, aké zariadenie používate. Jednoducho tam môžete zapnúť pravé tlačidlo myši, zmeniť smer posunu alebo si prehliadnuť a nastaviť dotykové gestá.

Tip

Opačný smer posunu

Apple používa opačný smer posunu, čo vás možno tiež zaskočí. Funguje totiž rovnako ako na dotykovom displeji, teda prirodzene. Ak máte dotykový telefón alebo tablet, určite to poznáte. Aj to sa dá zmeniť, ale moje odporúčanie je tento spôsob nemeniť. Časom zistíte, že toto nastavenie je ďaleko prirodzenejšie, aj keď s ním budete chvíľu zápasiť.

Magic Mouse

Kliknutie klepnutím na trackpad

Táto možnosť sa týka len trackpadu. V základnom nastavení je pre kliknutie nutné stlačiť celú dotykovú plochu, nestačí sa len dotknúť prstom, ako býva zvykom u notebooku. Túto možnosť môžete veľmi rýchlo zapnúť rovnako ako pri vyššie uvedenej vlastnosti.

Dotykové gestá

Veľkou výhodou ako trackpadu, tak v obmedzenej miere aj myši, sú gestá, ktoré môžete pri práci s vaším Macom používať. Je ich celá rada a ich využitie vrátane názorných ukážok nájdete na rovnakom mieste ako nastavenie myši alebo trackpadu.

Nastavení

Pritlačenie a haptická odozva

Dotyková plocha trackpadu sa dá tiež zmačknúť tlakom a dostať sa k ďalším funkciám. Akonáhle kliknete a následne pritlačíte prstom o trochu viac, keď započujete jemné kliknutie, môžete sa dostať k množstvu ďalších funkcií.

Potrebujete odbornú pomoc?

Ponúkam individuálne konzultácie a školenia zamerané na všetky produkty spoločnosti Apple. Neváhajte vyplniť nezáväznú objednávku a čo najskôr Vás budem kontaktovať.

Nezáväzná objednávka

Newsletter

Iba zaujímavý obsah. Žiadna reklama.