Vyhľadávanie

Všadeprítomné vyhľadávania Spotlight je jednou z kľúčových funkcií systému macOS. A je naozaj návykové.

Spotlight – pomocník nielen na vyhľadávanie

V riadku ponúk vpravo sa schováva ikonka lupy. Po kliknutí sa zobrazí vyhľadávacie pole a stačí začať písať. Názov aplikácie, súboru alebo len kľúčové slová. Okamžite dostanete výsledky vrátane obsahu dokumentov, e-mailov, kontaktov, udalostí v kalendári… Skrátka Spotlight nájde prakticky všetko na vašom Macu. Vyhľadávacie pole tiež môžete rýchlo zobraziť klávesovú skratku ⌘ Command + mezerník.

Spotlight

Pokiaľ chcete vidieť rovno aj náhľady výsledkov, stačí použiť klávesu medzerník.

Vyhľadávanie je všadeprítomné

Spomenul som hneď v úvode, že vyhľadávanie je všadeprítomné. Nenájdete ho len v hornej lište, ale prakticky v každom okne. Finder má vyhľadávacie pole v pravom hornom rohu. Rovnako tak môžete vyhľadávať samostatne v e-mailu, kalendári, kontaktoch alebo hudbu v Hudbe či fotky vo Fotkách a v ďalších aplikáciách.

Spotlight ako kalkulačka alebo prevodník mien

Občas každý potrebujeme niečo rýchlo spočítať. A pomôže vám práve vyhľadávací pomocník Spotlight. Stačí zadať príklad a výsledok je okamžite na svete. Ak sa chcete pustiť do zložitejších výpočtov, Spotlight ich zvládne tiež, je však potrebné už používať operátory pre známe funkcie, teda lomítko pre delenie, hviezdičku pre násobenie apod. Bez problémov môžete používať tiež zátvorky. A ak potrebujete rýchlo previesť meny, stačí zadať ľubovoľnú hodnotu s menou (napr. EUR, USD, CHF apod.) A výsledok je ihneď na svete.

Tip

Potrebujete odbornú pomoc?

Ponúkam individuálne konzultácie a školenia zamerané na všetky produkty spoločnosti Apple. Neváhajte vyplniť nezáväznú objednávku a čo najskôr Vás budem kontaktovať.

Nezáväzná objednávka

Newsletter

Iba zaujímavý obsah. Žiadna reklama.