Ako rozdeliť alebo zlúčiť súbory PDF v systéme Mac alebo magic v programe Preview

Tipy Návody

Určite ste sa už stretli so situáciou, keď ste potrebovali napríklad rozdeliť viacstránkový dokument PDF na samostatné stránky alebo zlúčiť viacero súborov do jedného. Dobrou správou je, že Preview toho dokáže oveľa viac.

Ako rozdeliť alebo zlúčiť súbory PDF v systéme Mac alebo magic v programe Preview

Po otvorení dokumentu PDF v predvolenej aplikácii Preview v počítači Mac totiž môžete vytvárať nové súbory zo samostatných stránok, meniť ich poradie, odstraňovať stránky alebo dokonca spájať súbory PDF.

Všetko, čo potrebujete, sú miniatúry

Ak pri otvorení dokumentu nevidíte náhľady v bočnom paneli, jednoducho ich zobrazte pomocou tlačidla bočného panela v ľavom hornom rohu.

Miniatúry v aplikácii Náhľad

Potom už stačí len pretiahnuť a pustiť

Po zobrazení miniatúr na bočnom paneli stačí vybrať ľubovoľnú stránku alebo viacero stránok, uchopiť kurzor myši a presunúť ich priamo na plochu alebo do ľubovoľného priečinka. Vytvorí sa nový súbor PDF obsahujúci iba tieto stránky.

Nový soubor PDF z aplikace Náhled

Rovnako to bude fungovať aj v opačnom smere. Po uchopení ďalšieho súboru PDF a jeho presunutí na bočný panel sa súbory spoja.

Spojení PDF souborů v aplikaci Náhled

Okrem toho môžete pridať aj úplne prázdnu stránku pomocou tlačidla + v ľavej dolnej časti okna, prípadne odfotiť alebo naskenovať nový obrázok v mobilných zariadeniach.

Nabídka v aplikaci Náhled

Ak chcete odstrániť stránky z dokumentu PDF, stačí ich opäť vybrať na bočnom paneli a jednoducho ich odstrániť pomocou klávesu ⌫ Backspace.

Pomohol vám tento článok? Môžete ma pozvať na kávu ☕️.

Potrebujete odbornú pomoc?

Ponúkam individuálne konzultácie a školenia zamerané na všetky produkty spoločnosti Apple. Neváhajte vyplniť nezáväznú objednávku a čo najskôr Vás budem kontaktovať.

Nezáväzná objednávka

Prvý Mac pripravil Martin Světlík

Som dlhoročný a nadšený používateľ produktov Apple a už viac ako 13 rokov pomáham používateľom a firmám efektívne používať zariadenia Apple na uľahčenie každodennej práce.

Čítať viac

Prihláste sa na odber môjho newslettera

Tipy pre Mac. Približne raz za mesiac.