Nová verzia systému macOS Ventura je k dispozícii na stiahnutie

macOS Novinky Aktualizácia

Rok sa s rokom stretol a opäť je tu nová verzia systému macOS, tentoraz s názvom Ventura, ktorá bola oficiálne vydaná včera večer. Poďme sa pozrieť na to, čo je nové a či sa oplatí aktualizovať.

Nová verzia systému macOS Ventura je k dispozícii na stiahnutie

Nové funkcie v duchu iOS 16

Nová verzia systému iOS 16 bola pre iPhone vydaná v septembri a ponúkla množstvo nových užitočných funkcií. Tie sa teraz dostávajú aj na Mac. Zaujímavé funkcie boli pridané do predvolenej aplikácie Mail, kde je teraz okrem vylepšeného vyhľadávania možné zrušiť odoslanie správy, odložiť odoslanie správy na neskôr alebo sa znova pripomenúť na už doručený e-mail.

V aplikácii Správy potom môžete správu vymazať krátko po jej odoslaní a môžete tiež upravovať už odoslané správy, ak sa v nich napríklad vyskytol preklep. Aplikácia Pripomienky ponúka možnosť uložiť zoznamy ako šablóny, napríklad pre opakujúce sa činnosti, ktoré majú rovnaké zloženie úloh. Poznámky je teraz možné uzamknúť heslom zariadenia a nie je už potrebné pamätať si ďalšie heslo.

Konečne zdieľaná knižnica fotografií

Aplikácia Fotky a možnosť ukladať a synchronizovať fotografie pomocou iCloudu sú s nami už takmer desať rokov. V nových verziách sme sa však dočkali pre mnohých dlho očakávanej funkcie, a to zdieľanej knižnice fotografií na iCloude. V rámci zdieľanej knižnice môžete nezávisle od existujúceho rodinného zdieľania pridať až 5 osôb, ktoré budú mať prístup k zdieľanej knižnici fotografií.

Potom môžete rozhodnúť, ktoré fotografie sa budú zdieľať a ktoré zostanú súkromné. Dokonca aj priamo pri fotení na iPhone.

Fotky

Potrebujeme vôbec Stage Manager na Macu?

Existujúce nástroje pre prácu s oknami teraz dopĺňa nová funkcia s názvom Správca scény, ktorá je skrytá v Ovládacom centre. Táto funkcia bola primárne navrhnutá pre počítače iPad, kde vôbec po prvýkrát umožňuje elementárnu prácu so samostatnými oknami. Stage Manager na Macu potom dokáže prehľadne zoradiť prekrývajúce sa okná na ploche a prepínať medzi nimi, prípadne ponúka možnosť vytvárať skupiny okien aplikácií.

Stage Manager

Otázkou je, či Stage Manager na Macu skutočne rieši niečo nad rámec existujúcich funkcií. Ale to nechám na vašom posúdení.

Ďalšie novinky a vylepšenia

Kamera cez kontinuitu je ďalší spôsob, ako využiť prepojenie celého ekosystému zariadení s nahryznutým jablkom. Umožňuje vám používať iPhone na videohovory namiesto integrovaného fotoaparátu, ktorý má, samozrejme, oveľa lepší kamerový systém. Ak chcete telefón pripojiť k veku, môžete samostatne kúpiť držiak, napríklad od spoločnosti Belkin.

Fotoaparát přes kontinuitu

Boli pridané ďalšie nástroje na zvýšenie bezpečnosti a systémové predvoľby boli úplne prepracované. Nové systémové nastavenia. Zmizli aj Predvoľby pre každú aktuálne používanú aplikáciu. Ponuky pre aktualizované aplikácie sú teraz výlučne Nastavenia. Hoci to však teraz môže byť mätúce, je tu badateľná snaha o ďalšie zosúladenie s mobilnými verziami systémov iOS a iPadOS, vrátane podoby samotných Nastavení.

Ďalšie dve aplikácie, ktoré poznáme z iPhonu, sú teraz k dispozícii aj pre Mac. Počasie a hodiny. A vďaka vylepšenému vyhľadávaniu Spotlight si teraz môžete vytvoriť budík alebo zapnúť režim zaostrenia.

Spotlight

Pomohol vám tento článok? Môžete ma pozvať na kávu ☕️.

Potrebujete odbornú pomoc?

Ponúkam individuálne konzultácie a školenia zamerané na všetky produkty spoločnosti Apple. Neváhajte vyplniť nezáväznú objednávku a čo najskôr Vás budem kontaktovať.

Nezáväzná objednávka

Prvý Mac pripravil Martin Světlík

Som dlhoročný a nadšený používateľ produktov Apple a už viac ako 13 rokov pomáham používateľom a firmám efektívne používať zariadenia Apple na uľahčenie každodennej práce.

Čítať viac

Prihláste sa na odber môjho newslettera

Tipy pre Mac. Približne raz za mesiac.