Rýchle zobrazenie plochy a ďalšie skryté nové funkcie v systéme macOS Sonoma

macOS Novinky Aktualizácia

Po uvedení nových verzií, ako sú iOS 17, iPadOS 17 a watchOS 17, sme sa 26. septembra dočkali aj novej verzie pre Mac s názvom macOS Sonoma. S väčším odstupom sa pozrime na menej viditeľné nové funkcie v tejto verzii.

Rýchle zobrazenie plochy a ďalšie skryté nové funkcie v systéme macOS Sonoma

Ak ste ešte neaktualizovali, môžete si stiahnuť macOS Sonoma, alebo sa vám aktualizácia ponúkne v Nastaveniach systému v časti Všeobecné, kde už nájdete položku Aktualizácia softvéru.

Rýchle zobrazenie plochy vášho počítača

Nové letecké tapety, ktoré sa pohybujú aj na uzamknutej obrazovke podobne ako šetriče obrazovky na Apple TV, sú neprehliadnuteľné. V macOS Sonoma však teraz stačí kedykoľvek kliknúť na tapetu na plochu a tá sa automaticky zobrazí. Opätovným kliknutím sa otvorené okná vrátia na svoje miesto. Takže už nie je potrebné používať gesto ani klávesovú skratku.

Ak sa vám táto nová funkcia nepáči, môžete ju vypnúť v Nastaveniach systému v časti Plocha a dokovacia stanica. Na tomto mieste môžete teraz skryť aj súbory a priečinky na pracovnej ploche. Priečinok tak môžete naďalej používať len v aplikácii Finder alebo skryť svoje súbory napríklad na dôležitú prezentáciu alebo stretnutie, kde všetci nemusia vidieť vaše súbory na ploche.

Plocha

Profily v Safari

Safari je naozaj skvelý, rýchly a bezpečný prehliadač na Macu. V porovnaní napríklad s prehliadačom Google Chrome mu však dlho chýbala možnosť profilov, kde môžete mať pod rôznymi účtami prihlásené rôzne služby, oddelené záložky, históriu atď.

Netradične vyhľadajte profily v Nastaveniach webového prehliadača Safari. Tam si môžete jednoducho vytvoriť napríklad pracovný a osobný profil a používať ich samostatne podľa potreby. Trikrát hurá.

Profily v Safari

Webová stránka ako aplikácia v doku

My však zostaneme pri Safari. Používate nejaké aplikácie priamo v prehliadači? Napríklad e-mailové nástroje, aplikácie na fakturáciu alebo CRM atď. a chceli by ste ich rýchlo spúšťať z doku a využívať výhody samostatného okna?

Po otvorení webovej stránky stačí vybrať položku Pridať do doku z ponuky Zdieľať alebo Súbor v hornom riadku ponuky.

Bezpečné anonymné prehliadanie

A poslednou novou funkciou v Safari, ktorá stojí za zmienku, je možnosť zabezpečiť anonymné prehliadanie pomocou hesla alebo odtlačku prsta Touch ID. Nech už používate anonymný režim na čokoľvek, anonymné okno sa automaticky uzamkne, ak ho chvíľu nepoužívate.

Sekcie a stĺpce v aplikácii Pripomienky

Vylepšená bola aj aplikácia Pripomienky. Teraz môžete do zoznamov pridávať aj oddiely pomocou tlačidla v pravom hornom rohu okna. Zoznam tak môžete rozdeliť na ďalšie samostatné časti.

V ponuke Zobraziť v hornom paneli ponúk si potom môžete vybrať zobrazenie zoznamu v stĺpcoch. To vám umožní zobraziť všetky sekcie vedľa seba, podobne ako v programe Trello, a využiť okno aplikácie širšie pre lepšiu orientáciu vo veľkom množstve úloh.

Připomínky ve sloupcích

Nové efekty a gestá pre online schôdzky

Ak máš Mac s čipmi priamo od Applu, môžeš nové efekty kamery používať aj pri online stretnutiach v aplikáciách ako FaceTime, Zoom a ďalších. Keď je schôdzka aktívna, v hornej lište na pravej strane sa objaví ponuka nastavení.

Pri zdieľaní obrazovky alebo akéhokoľvek okna (napríklad prezentácie) môžete zmeniť pohľad kamery, zoskupiť zdieľaný obsah do vrstiev atď. Okrem toho možno vďaka gestám prehrať druhej strane animované reakcie v podobe efektov. Funguje napríklad srdiečko, palec alebo dva nahor a nadol a ďalšie.

Efekty v aplikaci Zoom

Ďalšie menšie novinky

Samozrejme, systém macOS Sonoma toho ponúka viac. Nižšie som vybral len niekoľko z nich, ktoré považujem za naozaj zaujímavé a užitočné:

  • Album Ľudia v aplikácii Fotky teraz rozpoznáva aj psy a mačky
  • Vylepšené zobrazovanie dokumentov PDF v aplikácii Poznámky
  • Ak chcete začať vytvárať konečný formátovaný dokument zo svojich poznámok alebo výskumu, môžete poznámku previesť priamo do aplikácie Pages v aplikácii Poznámky
  • V správach môžete teraz kombinovať podmienky vyhľadávania
  • Overovacie kódy SMS na prihlásenie sa teraz dajú automaticky odstrániť a podporované je aj automatické vypĺňanie z prichádzajúcich e-mailov v aplikácii Mail

Pomohol vám tento článok? Môžete ma pozvať na kávu ☕️.

Potrebujete odbornú pomoc?

Ponúkam individuálne konzultácie a školenia zamerané na všetky produkty spoločnosti Apple. Neváhajte vyplniť nezáväznú objednávku a čo najskôr Vás budem kontaktovať.

Nezáväzná objednávka

Prvý Mac pripravil Martin Světlík

Som dlhoročný a nadšený používateľ produktov Apple a už viac ako 13 rokov pomáham používateľom a firmám efektívne používať zariadenia Apple na uľahčenie každodennej práce.

Čítať viac

Prihláste sa na odber môjho newslettera

Tipy pre Mac. Približne raz za mesiac.